Dnia 18 maja 2018 roku odbyło się spotkanie wyjazdowe członków Oddziału Wielkopolskiego Polskiego Towarzystwa Technologów Żywności pod hasłem „Młynarstwo - wczoraj i dziś”.
Pierwszym punktem spotkania była wizyta w Przedsiębiorstwie Wielobranżowym KOMPLEXMŁYN w Wągrowcu. Jest to spółka z wieloletnią tradycją młynarską, będącą na rynku od 1992 roku. Podstawowym zakresem jej działalności jest przetwórstwo zbóż (pszenicy, żyta, owsa i jęczmienia) na przetwory: mąki piekarnicze i handlowe, kasze jęczmienne i płatki zbożowe. Była znakomita okazja, by obserwować pełen cykl nowoczesnej produkcji przetworów zbożowych, od etapu przyjęcia surowca po dystrybucję gotowych produktów.
Korzystając z pobytu w Wągrowcu, razem z miejscowym przewodnikiem udaliśmy się podziwiać zjawisko bifurkacji rzek Wełny i Nielby. Wody tych dwóch rzek, mimo krzyżowania, tylko w niewielkim stopniu mieszają się ze sobą. Skrzyżowanie Nielby i Wełny zostało wykonane podczas prac melioracyjnych przez Cystersów ok 1830 roku. Jego celem była ochrona miasta, zwanego wówczas Wongrowitz, przed powodziami oraz utrzymanie na Wełnie odpowiedniego poziomu wód do napędzania młyna. Wody obu rzek mieszają się ze sobą w niewielkim stopniu. Jest to możliwe dzięki odmiennym właściwościom fizykochemicznym, takim jak temperatura, natlenienie, odczyn pH, obecność zanieczyszczeń: fosforu czy związków azotu, które umożliwiają jednej rzece płynąć pod drugą. Kolejnym punktem turystycznej części spotkania było zwiedzanie rzymskokatolickiego kościoła pw. św. Mikołaja z XIV wieku w Tarnowie Pałuckim, który jest wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa wielkopolskiego. To jeden z najstarszych kościołów w Polsce.
W niewiele zmienionej formie (remonty przede wszystkim w XVII i XVIII wieku) kościół ten przetrwał do dziś. W jego wnętrzu, pod podłogą, w wyniku badań archeologicznych odkryto relikty fundamentów starszego kościoła z ok. poł. XIII wieku. Renowacja i konserwacja tego obiektu miała miejsce w latach 1995-2001 oraz w roku 2011.
Następnie uczestnicy spotkania przemieścili się do Jaracza, gdzie znajduje się Muzeum Młynarstwa. Tam w pięknym otoczeniu natury czekało przygotowane dla nas ognisko. Po wspólnym posiłku udaliśmy się na zwiedzanie Muzeum, w którym mieliśmy okazję zapoznać się z historią młynarstwa od zarania dziejów. Rozpoczęliśmy od najbardziej tradycyjnego sposobu produkcji, czyli ręcznego rozcierania ziaren pomiędzy kamieniami czy żarnami. Później z przemysłową techniką młynarstwa. W pomieszczeniach wodnego młyna gospodarczego, można było zobaczyć jego podstawowe wyposażenie pochodzące z początków XX wieku. Po zwiedzeniu młyna wodnego podziwialiśmy kolekcję modeli młynów wietrznych autorstwa wielkiego pasjonata wiatraków – inż. Feniksa Klaczyńskiego. Wiatraki zostały wykonane w skali 1:40, wystawa przedstawia wszystkie XIX – wieczne typy młynów wietrznych z terenów całej Polski. Ostatnim punktem, kończącym młynarskie spotkanie, było zwiedzenie naturalnych rozmiarów wiatraka typu koźlak ze wsi Czacz, który jest reprezentantem najpopularniejszego i najstarszego typu wiatraka na ziemiach Polski. Mieliśmy okazję zwiedzić wiatrak od środka, a po zwiedzaniu wykonać pamiątkowe zdjęcie na jego tle.
Mgr inż. Marta Burzyńska
Mgr inż. Ewa Rokosik