Identyfikacja i ocena żywności o zagwarantowanej wysokiej jakości

W dniu 18 listopada 2014 r. w Poznaniu odbyła się konferencja nt.: „IDENTYFIKACJA I OCENA ŻYWNOŚCI O GWARANTOWANEJ WYSOKIEJ JAKOŚCI”, skierowana do młodych naukowców. Organizatorami byli Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Wydział Nauk o Żywności i Żywieniu, Instytut Technologii Mięsa; Polskie Towarzystwo Technologów Żywności Oddział Wielkopolski; Sekcja Technologii Mięsa oraz Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego Departament Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich. 

Podczas konferencji wygłoszono pięć wykładów:

  1. Dziedzictwo Kulinarne Europy - działania na rzecz zachowania tradycji, tożsamości i rozwoju "małej ojczyzny" – prof. dr hab. Ewa Flaczyk (Katedra Technologii Żywienia Człowieka, Wydział Nauk o Żywności i Żywieniu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu)
  2. Systemy gwarantowanej wysokiej jakości mięsa czerwonego w Polsce i na świecie – dr Dariusz Lisiak (Instytut Biotechnologii Przemysłu Rolno – Spożywczego im. prof. Wacława Dąbrowskiego, Pracowania Badania Surowców i Produkcji Rzeźnianej, Poznań)
  3. Nowoczesne techniki analityczne w ocenie autentyczności żywności –  dr Magdalena Montowska (Instytut Technologii Mięsa, Wydział Nauk o Żywności i Żywieniu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu)
  4. Zafałszowania mięsa i przetworów mięsnych – wykrywanie i możliwe zagrożenia – dr Halina Makała (Instytut Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego, Oddział Technologii Mięsa i Tłuszczu, ul. Jubilerska 4, 04 – 190 Warszawa)
  5. Dodatki do żywności a żywność naturalna i zdrowie człowieka – prof. dr hab. Krzysztof Krygier (Wydział Nauk o Żywności SGGW w Warszawie, Rada ds. Diety Aktywności Fizycznej i Zdrowia przy Ministrze Zdrowia, Warszawa)

Uczestnicy Konferencji zaprezentowali 55 doniesień, w formie posterów. Poszczególne prace zakwalifikowano do 4 grup tematycznych: 

  • Żywność tradycyjna i regionalna - wyroby o gwarantowanej wysokiej jakości, 
  • Zarządzanie bezpieczeństwem żywności i jej certyfikacja,  
  • Metody badawcze do śledzenia i identyfikowania składników produktów spożywczych oraz 
  • Dodatki i żywność naturalna. 

Zaprezentowano interesujące wyniki badań, które dotyczyły zarówno  surowców pochodzenia roślinnego i zwierzęcego jak również wyrobów z nich wytworzonych. Wśród przedstawionych na konferencji prac znalazło się również doniesienie na temat słowackiej żywności tradycyjnej i regionalnej. Dyskusja przeprowadzona z wykładowcami jak też autorami  doniesień wykazała, że temat cieszył się dużym zainteresowaniem ze strony uczestników. Zaproponowano, aby tego typu konferencja odbywała się cyklicznie. Na uwagę zasługuje fakt, że uczestnicy Konferencji prezentowali ośrodki naukowe i produkcyjne z całej Polski (Poznań, Warszawa, Lublin, Wrocław, Olsztyn, Koszalin, Kraków, Rzeszów, Bydgoszcz). Rzetelna wiedza, która została przekazana uczestnikom podczas Konferencji, możliwość przedyskutowania niektórych problemów pozwoli na promowanie  żywności regionalnej, tradycyjnej i ekologicznej w całym kraju, co było podstawowym celem Konferencji.

Sponsorami Konferencji byli: AMCO Sp. z o.o, BTL Sp. z o.o, Moguntia Polska, Sokołów S.A. oraz Strauss Cafe Poland Sp. z o.o. 

W imieniu Komitetu Organizacyjnego Konferencji
Dr hab. Bożena Danyluk